Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki kahramanların 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan Anadolu’ya ayak basarak Milli Mücadeleyi başlattıkları tarihi günün 105. yıldönümünü milletçe kutluyoruz.

Tarih boyunca toplumları ayakta tutan en büyük gücün gençlik olduğu aşikardır. Hangi ülke genç kuşakların yetişmesine büyük önem vermişse daima ileriye gitmiş ve kalkınmıştır. Bu sebeple; gençlerimizi kendine güvenen, donanımlı, bilgili, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, demokrasiye inanan, çalışkan ve üretken bireyler olarak yetiştirmek en mühim görevimizdir. İçinde bulunduğumuz yüzyılın güçlü ve saygın Türkiye’si gençlerimizin omuzlarında yükselecektir.

Sevgili gençler; Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu büyük bayramı sizlere armağan ederek, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, temel ilkelerinin ve Türk Milletini ayakta tutan tüm değerlerin korunması, kollanması ve savunulması vazifesini sizlere vermiştir. Sizler, ecdadınızdan aldığınız ilhamla Türkiye Cumhuriyeti’ni aydınlık yarınlara taşıyacak, dünyaya örnek olacak ve milletçe hepimizi gururlandıracak çalışmalara imza atacak güce sahipsiniz. Ülkemizin aydınlık yarınları için umudumuz ve en büyük gücümüz sizlersiniz. Bu vatan, bu bayrak, bu bayram sizindir ve sizlere emanettir. Bu emanetlere sahip çıkacağınızdan hiç şüphemiz yoktur.

Bu derin duygularla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ve değerli Hakkarili hemşerilerimin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."