2019 yılı Gençlik Haftası kutlama etkinlikleri Hakkari'de başladı. Atatürk Anıtının önünde çelenk töreni yapıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından İl Müdürümüz Reşit GÜLDAL ve beraberinde başarılı sporcularımız Sayın Valimiz İdris AKBIYIK'I makamında ziyaret ettiler.

100’üncü yılını kutladığımız. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de bugün 15 Mayıs itibariyle Atatürk Anıtına Çelenk sunularak Gençlik Haftası kutlama programı başlamıştır.

Sevgili Gençler, Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı 19 Mayıs 1919 tarihidir. Şuan manevi huzurunda bulunduğumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk Milli Mücadeleyi 19 Mayıs 1919 da Samsun’dan başlatmış kurtuluş mücadelesi Anadolu’nun tümüne yayılarak düşman işgalinden yurdumuzun kurtulmasına vesile olmuştur.

Temelleri yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan “milli egemenlik” ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir.

Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir.

Sevgili Gençler; En büyük amacımız, sizlerin, bilgi toplumunun etkin bireyleri olarak kendi geleceğinizle birlikte ülkemizin yarınlarını da güvenceye alacak bir eğitim ve öğrenim görerek yetişmenizdir.  Bu hafta; gençlik haftasıdır, spor haftasıdır, Atatürk haftasıdır, bayram haftasıdır.